Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Některé produktové fotografie elektrokol a kol jsou pouze vizualizace.

Skrýt

+420 498 771 772 (Po–Pá: 7:30–16:00)

Jak se starat a pečovat o elektrokolo?

Máme pro vás seznam nejdůležitějších otázek a odpovědí pro základní péči a údržbu. Další řádky budou zásadní proto, aby vám elektrokolo, co nejdéle sloužilo a mohli jste si jízdu naplno užívat.

Jak se starat a pečovat o elektrokolo?

Pokud jste se stali majiteli vašeho prvního elektrokola, případně už elektrokolo vlastníte ale stále nevíte, jak se o něho správně starat a pečovat. Máme pro vás seznam nejdůležitějších otázek a odpovědí pro základní péči a údržbu. Další řádky budou zásadní proto, aby vám elektrokolo, co nejdéle sloužilo a mohli jste si jízdu naplno užívat. Údržba elektrokola je podobná jako u klasického jízdního kola ale hlavním rozdílem je správná údržba a používání elektromotoru a baterie.

JXK_4579

Údržba a servis elektrokola:

Jak daleko na elektrokole dojedu?

Dojezd elektrokola se nikdy nedá přesně určit a vždy záleží na několika faktorech - váha jezdce, profil trati, využití asistence motoru, teplotní podmínky, technický stav elektrokola aj. Vždy je dobré se vrátit s alespoň minimální zbývající kapacitou baterie a pokud vás čeká delší výlet a nejste si dojezdem jisti, vezměte s sebou nabíječku.

Co musím udělat před první jízdou?

Před první jízdou stačí zkontrolovat baterii. Jestli má dostatečnou kapacitu pro jízdu, na kterou se chystáte, můžete rovnou vyrazit. V případě, že se vám kapacita zdá nedostatečná, nechte baterii dobít na požadovanou kapacitu a vyražte. Není nutné mít před každou jízdou baterii nabitou na 100 %. Baterii můžete nabíjet v jakémkoliv stavu aniž by to mělo zásadní vliv na její životnost.

Co když se mi elektrokolo vypne během jízdy?

Vypnutí elektrokola během jízdy bývá často způsobeno tím, že jezdec má vypnutou asistenci delší dobu. Řídící jednotka pak vyhodnotí, že jezdec na elektrokole nejede a vypne se. Tato doba bývá okolo 30 min. Abyste tomuto jevu předešli zapínejte alespoň nakrátko asistenci. Další příčinou může být vybitá baterie - pokud má víc než 10 % kapacity zapněte jej a pokračujte v jízdě na základní stupeň dopomoci. V případě, že se elektrokolo vypne, už jej znovu nezapínejte a budete muset dojet zbytek trasy vlastními silami.

Můžu jezdit v dešti?

Elektrokolo je sestaveno tak, aby odolalo stříkající vodě, tedy jízda v dešti mu nevadí, nicméně nedoporučujeme jet v dešti dlouho. Po návratu doporučujeme z elektrokola vyjmout baterii a elektrokolo i baterii nechat přirozenou cestou vyschnout.

JXK_5958

Jak mám elektrokolo mýt?

Při čištění doporučujeme baterii ponechat nasazenou a její okolí doporučujeme vyčistit vlhkým hadrem. K mytí elektrokola existují speciální přípravky, které nevyžadují použití vody a doporučujeme je používat. Pokud nemáte možnost takový přípravek použít, nejlepší je užití autohouby. Důrazně nedoporučujeme mytí elektrokola tlakovou vodou. Po umytí elektrokola je dobré promazat komponenty, které to vyžadují. Víc informací najdete v kapitole, jak mazat řetěz.

Můžu jezdit v mrazu?

Ano, je ale potřeba počítat s tím, že stejně jako jakékoliv jiné zařízení, které ke svému provozu používá baterii, může mít elektrokolo zkrácený dojezd. Toto je dáno chemickou reakcí článků baterie na nízkou teplotu. V případě promrznutí baterie se elektrokolo může i vypnout. Jakmile ji zahřejete na provozní teplotu, je možné elektrokolo opět použít.

Kdy mám jet poprvé do servisu?

Do servisu jeďte poprvé na garanční prohlídku. Ta by měla proběhnout po 100-200 km, ale nejdéle 1 rok po zakoupení elektrokola. Protože je elektrokolo čerstvě sestavené, spoustu jeho komponentů je poprvé vystaveno zatížení a tyto komponenty si “sedají” a tedy vznikají vůle. Garanční prohlídka zajistí, že proškolený mechanik celé elektrokolo zkontroluje a všechny vůle vymezí tak, aby jízda na elektrokole byla bezpečná. Doporučujeme si při používání elektrokola před garanční prohlídkou dělat poznámky a s případnými požadavky se pak na mechanika obrátit. Tato prohlídka vždy probíhá v prodejně/servisu, kde jste si elektrokolo koupili.

MUAN MX 3 630 mid raspberry pearl-4

Jakou údržbu potřebuje motor?

Motor elektrokola nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pokud bylo elektrokolo zkontrolováno na garanční prohlídce. Tam mechanik kontroluje i dotažení středového motoru k rámu elektrokola na správný moment nebo uchycení motoru v zadní stavbě rámu v případě nábojového motoru. Po najetí cca 7.000 - 10.000 km bývá potřeba v motoru doplnit mazivo, aby motor zůstal co nejtišší a spotřeba energie byla co nejnižší.

Jak poznám, že mám jet s elektrokolem do servisu?

U elektrokol vybavených středovým motorem doporučujeme prohlídku v servisu po ujetí cca 1.000 km. Jelikož síla asistence motoru se na zadní kolo přenáší přes řetěz, který je vystaven tahu nejen vaší vlastní silou, ale i silou motoru, je třeba řetěz alespoň zkontrolovat, pravděpodobně i vyměnit za nový. U elektrokol s nábojovým motorem se síla asistence dostává na kolo tím, že motor otáčí kolem a tak časté návštěvy servisu nejsou nutné. Preventivní návštěvou ale nic nezkazíte. Obecně platí, že jakmile máte pochybnosti nad technickým stavem vašeho elektrokola, je potřeba navštívit servis. Tak zachováte své elektrokolo v dobrém technickém stavu a jízda na něm bude bezpečná a pohodlná. Své elektrokolo si můžete nechat servisovat u jednoho z našich prodejců.

Jak mám mazat řetěz?

Na trhu jsou speciální prostředky pro řetězy elektrokol, které mají složení uzpůsobené právě pro použití na řetězy elektrokol. Doporučujeme je používat. Pro řetězy elektrokol je možné použít i přípravky pro mazání řetězů běžných jízdních kol. Pro mazání řetězu je vždy nejvhodnější kapátko (sprej se příliš rozptyluje a může zamastit brzdu, která pak téměř nebrzdí). Řetěz nejdřív očistěte od nečistot a vždy mažte jen v místech kontaktu s ozubeným kolem (pastorkem), pak nechte olej cca 15 min vstřebat a přebytečný olej z řetězu otřete hadříkem. Tento postup opakujte vždy po ujetí max. 200 km nebo pokud jste jeli v dešti nebo elektrokolo myli.

Jak poznám, kdy vyměnit řetěz?

Pro určení jestli je řetěz potřeba vyměnit existuje tzv. kalibr na řetěz, který si můžete pořídit v jakékoliv cykloprodejně, a nebo je možné požádat v jakémkoliv servisu jízdních kol, aby vám řetěz zkontrolovali. Jakmile je řetěz příliš vytahaný, je potřeba ho vyměnit. Obvyklý interval výměny řetězu je 800-1200 km. Záleží ale vždy na tom, jak náročné trasy na svém elektrokole nejčastěji absolvujete. Čím více síly motoru využíváte, tím dřív bude potřeba řetěz vyměnit.

MUAN MX 3 630 mid raspberry pearl-19

Jak mám na elektrokole správně řadit?

Na elektrokole je potřeba řadit stejně jako na běžném jízdním kole. Výkon motoru a jeho spotřeba je pak o mnoho efektivnější. Stejně tak nehrozí, že si příliš opotřebujete pouze jeden pastorek na vícekolečku (což nastává, pokud uživatel místo běžného řazení mění jen stupně asistence. Na takové opotřebení není možné uplatnit reklamaci.) Řaďte tak, abyste šlapali ideální silou a v příjemné frekvenci. Je lepší šlapat vyšší frekvencí než šlapat silou. Při nižší frekvenci šlapání používáte větší sílu a motor vám dá více výkonu a tím pádem má větší spotřebu a převod elektrické energie na pohyb není tak efektivní. Pokud chcete zachovat větší dojezd, doporučujeme vyšší frekvenci šlapání s použitím menší síly.

Jak mám využívat stupně asistence?

Doporučujeme stupně asistence měnit až když vám “dojdou” převody nebo v případě, že nechcete ve výjezdu příliš ztratit rychlost.

Jak mám na elektrokole správně brzdit?

Nejlepší je využívat k brždění obě brzdy rovnoměrně. Zvlášť při dlouhých sjezdech nedojde k jejich přehřívání, jejich účinnost zůstane zachovaná a opotřebení bude nižší. Pamatujte na to, že elektrokolo je těžší a rychlejší než jízdní kolo a je třeba brzdit efektivně. A neméně důležité je nezanedbávat údržbu brzd.

Jakou údržbu potřebují hydraulické kotoučové brzdy?

Kotoučové brzdy nevyžadují od uživatele žádnou zvláštní údržbu. Dbejte na to, aby se brzdové kotouče nedostaly do kontaktu s mastnotou. Veškerý servis brzd je lepší nechat na odborném servisu. Hydraulický systém brzd neobsahuje žádná lanka a o případné nastavení jejich chodu je lepší požádat v odborném servisu.

Jak poznám, že brzdy potřebují servis?

Mechanik by vám měl včas oznámit nutnost výměny brzdových destiček nebo jinou potřebnou údržbu brzd (např. odvzdušnění). Pokud jste v servisu dlouho nebyli a máte podezření, že něco s brzdami není v pořádku, navštivte servis ihned. To, že brzdy nejsou v pořádku poznáte například podle nezvyklého zvuku při brzdění a nebo tak, že při zmáčknutí brzdové páčky se chová jinak než jste zvyklí. Pokud se vám stane, že brzdovou páčku je možné použitím běžné síly zmáčknout až na řidítka bez výrazného účinku, ihned navštivte servis.

Péče o baterii elektrokola:

Baterie je jedna z nejdůležitějších a nejdražších součástí elektrokola a péče o ni by měla být i elementární záležitostí při samotné údržbě. Jak se o baterii starat, aby vám co nejdéle vydržela vám zkusíme zodpovědět v následujících otázkách a odpovědích.

MUSCA MX 630 low turquoise pearl-16

Je potřeba před používáním elektrokola baterii třikrát nabít a vybít?

Není. Tento postup se používal u baterií se starší technologií článků, aby minimalizoval tzv. paměťový efekt. V dnešní době se používá technologie Li-Ion,která paměťovým efektem netrpí. Dokonce důrazně doporučujeme tento postup nedělat, pokud chcete, aby vaše baterie měla dlouhou životnost. 

Jak mám baterii nabíjet?

Baterii nabíjejte připojením nabíječky do nabíjecího konektoru a pak až do zdroje elektrické energie. Její kapacita před jízdou nemusí mít vždy 100 %, ale zároveň doporučujeme vracet se alespoň s 10% rezervou. Baterii doporučujeme udržovat nejlépe ve stavu 20 % - 80 %.

Co mám dělat pro to, aby měla baterie co nejdelší životnost?

Především na elektrokole co nejvíce jezděte. Pokud chcete, aby baterie vydržela co nejdéle, potřebuje co nejčastěji vybíjet a nabíjet. Zároveň platí pravidlo, že nejlepší je udržovat ji ve stavu mezi 20 % a 80 % kapacity.

Jak dlouho nabíjení trvá?

Obecně lze říct, že přibližně 5 hodin. Záleží to na kapacitě baterie a na tom, jakým proudem nabíjí vaše nabíječka. Pokud máte baterii 16 Ah a nabíječku, která nabíjí proudem 3 A, bude se vaše baterie nabíjet lehce přes 5 h. Je třeba pamatovat na to, že nabíjení není lineární a tedy čím je nabitější, tím více se nabíjení prodlužuje. V praxi to znamená, že ze stavu 20 % na 60 % se baterie nabije rychleji než z 80 % na 100 %. Nedoporučujeme baterii nabíjet od 0 % do 100 % najednou, ale s přestávkou na vychladnutí baterie.

Co když baterii úplně vybiju?

Pokud baterii vybijete úplně (tedy do stavu, kdy už elektrokolo nezapnete), nabijte ji nejdřív do cca 50% kapacity a poté nechte vychladnout. Po cca 1 hodině nechte baterii dobít do 80 % - 100 % její kapacity.

Co když mi baterie dojde během jízdy?

Nejdřív zkuste elektrokolo znovu zapnout a pokud má víc než 10% kapacity baterie, pokračujte v jízdě na základní stupeň dopomoci. V případě, že se elektrokolo znovu vypne, už ho nezapínejte a budete muset dojet zbytek trasy vlastními silami. V případě, že předem víte, že jste si pro svůj výlet zvolili náročnou nebo dlouhou trasu, vezměte si s sebou nabíječku. Nezabere vám mnoho místa a zásuvka se dá najít na mnoha místech. Můžete pak počítat s tím, že baterie se nabije z 0 % na 50 % v čase kolem 1,5 hodiny (tento údaj závisí na typu nabíječky, kapacitě baterie a jejich technickém stavu).

Jak často mám baterii nabíjet?

Baterii nabíjejte podle toho, jaká je její aktuální kapacita a na jak náročný výlet se chystáte. Baterie nemusí být vždy před výletem nabitá na 100 % a pokud si nejste jisti dojezdem, vezměte si nabíječku s sebou. Nenechávejte baterii připojenou k nabíječce když už je nabitá, i tím se opotřebovává a její životnost se tím zkracuje.

Potřebuje baterie nějakou zvláštní údržbu?

Je zvlášť potřeba dbát na to, aby baterie nebyla dlouhodobě vybitá. To může způsobit její znehodnocení. Baterii uchovávejte v suchém prostředí a nenechávejte ji v chladu. Pokud se vám baterie zdá vlhká, nechte ji přirozeně vyschnout v suché místnosti s pokojovou teplotou. V případě, že byla baterie delší dobu vystavena nízkým teplotám, nechte ji před použitím přirozeně zahřát na provozní teplotu. Dále doporučujeme provádět údržbu stejně jako u jízdního kola.

Jak se mám o baterii starat přes zimu?

Baterie musí být uskladněna na suchém místě s teplotou alespoň 15°C, nejlépe však s pokojovou teplotou. Nabitá by měla být na cca 50-60 %. Tuto kapacitu stačí kontrolovat jednou za měsíc až dva a dobít v případě, že kapacita výrazněji klesla. Pokud si baterie svou kapacitu drží, je to známka, že je v dobré kondici. Až se budete chystat na první vyjížďku, stačí baterii přibít na požadovanou kapacitu a vyrazit. Samozřejmě je ale důležité zkontrolovat i všechny mechanické části, funkčnost brzd a řazení, tlak v pneumatikách a jejich stav a samozřejmě i namazat řetěz.

eMTB LEVIT bikes 17

Pokud se tedy budete o elektrokolo a jeho důležité součásti náležitě starat oplatí vám to bezproblémovým chodem a dlouhou životností. Nevíte-li si s něčím ohledně péče o elektrokolo rady, vyhledejte nejbližší odborný servis a nechte si poradit. Jak se říká: „Žádný učený z nebe nespadl”. 

Líbí se ti článek? Sdílej jej s přáteli!

linkedin

Nejdůležitější informace o značce, prodejích a akcích jednou měsíčně do vašeho e‑mailu

Už vám nikdy nic neuteče!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Další články z kategorie Zajímavosti

Podělte se s námi o zážitky z vaší jízdy #levitbikes

Zobrazit profil